Winners #12th edition – August 2020

Below is the #12th Official Selection of the Paris Play Film Festival.

This edition shows 43 selected titles from 22 different countries.

Screening Room | Submit in September 2020 | Exhibition Room | Filmmakers Feedback & Reviews

laurel PPFF-nomination

Best Drama

– The Butterfly Love Song by Luke Morgan, US WINNER

– Sagitta by Tove Jonstoij, Sweden FINALIST

Best Comedy

– I Stand Up Today… by Pat Gersh, US WINNER

Best Action/Adventure/SF/Fantastic

– End Point by Rafael Cortes, UK WINNER

– Dominion Evolucion by Lucas Zoppi, Argentina FINALIST

Best Thriller/Horror

– Take Me Home by Robert Peichl, Germany WINNER

– The Widow by Brendan Young, Australia FINALIST

Best Student

– Raphael by Aretha Iskandar, Germany WINNER

Best Feature Script

– The Warp Dossier by Calvin Art, Canada WINNER

– Melina: I Was Born Greek by Melina Chiaverini, US FINALIST

– Dance avec la Lune by George Delacroix, France SEMI-FINALIST

A Counterfeit Priest by Paul Cross, US OFFICIAL SELECTION

Best Short Script

– Deep Pockets, Empty Hearts by Alessia Francischiello, Australia WINNER

– The Short Film Club by Darren Stokes and Matthew Bancroft, UK FINALIST

– The Last Monster Hunt by Conor Dowling, Ireland SEMI-FINALIST 

– The First of Goodbyes by Sarinitty Woodruff-Mancillas, US OFFICIAL SELECTION

Best Documentary

– Seven Thousand Souls by Sanjin Miric, Czech Republic WINNER

– Open Hearts by Travis Pollert and Jacob Kostelli, US FINALIST

Best Student

– How dare you, Lucille by Etorre Carillo, ITALY WINNER

– Laius by Diego Ramirez Chavez and Pablo de la Fuente, MEXICO FINALIST

Best Experimental

– Cant Kill Us All by Botis Seva and Ben willams, UK WINNER

– One of Their Own by Allen Colombo, US FINALIST

Best Commercial

– Glamping by Magdalena Wodzisz, Ireland WINNER

Best LGBTQ+

– Grant Me a Minute by Rayan Ben Abdessatar, US WINNER

– Boys Don’t Wear Dresses by Jason Weissbrod, US FINALIST

Best Animation

– My Tagalong by Jerry Wang, Australia WINNER

– Überfrog by Tuomas Kurtakko, Finland FINALIST

– The Metamorphosis by Kaifu Lu, US SEMI-FINALIST 

Best Dance

– #Metoo by Sophie Koster, Netherlands WINNER

– Ordnung by Jeremy Waltman, US FINALIST

– ID by Cass Mortimer Eipper, Australia SEMI-FINALIST

– Loco by Laura Zago, Italy OFFICIAL SELECTION

– Being by Pablo Destito and Agustina Videla, Argentina OFFICIAL SELECTION

Best Music Video

– Reach for the Stars by Thomas Stempfle, Germany WINNER

Best Trailer

– One Night in Bangkok, US WINNER

Best Web Series

– Toxic Kiss presents: Achtung, Mein Kunst (A Story of Fringe Dwellers) by Josh Mawer, Australia WINNER

– Loleezbo the Show by Jen Hayes, US FINALIST

Best Poster

– End Point, UK WINNER

Rum Go!, US FINALIST

Best Score / Song

– Edge of the Hill by Birgitte Toluknen, Austria WINNER

– March (Empire Rises Back) by John Costello, Spain FINALIST

– Watch Over You, by Eiko Jin, US SEMI-FINALIST

– Sending Love Your Way, by Elizabeth Usher, Sarah Goff, James Meyer and Rachel Morgan Perry, Australia OFFICIAL SELECTION

Best Still Photography 

No Selection this month

Best Reel

– Nathan B – Reel by Nathaniel Benchetrit, France WINNER